Kontakt

 

Namn och mejladresser till medlemsföreningarnas representanter i Nordspråks arbetsgruppe.

Projektleder
Lene Reichstein Lund, lenerslund@gmail.com

Dansklærerforeningen
Majken Adelsten (Folkeskolen), maiken.adelsten@brk.dk
Lotte Prætorius (gymnasiet), lp@hasseris-gym.dk
Torben Mundbjerg (Læreruddannelsen) tomu@ucc.dk

Føroya mál
Jastrid á Dalbø, jazzstreet@skulin.fo

Samtök Móðurmálskennara
Marta Guðrún Jóhannesdóttir (grundskolen), martajoh@gmail.com 
Hulda Egilsdottir (gymnasiet) hulda@fss.is
 
Foreningen for islandske dansklærere i Island
Björg Hilmarsdóttir,  bjorgh@ru.is
Guðný Rut Gylfadóttir,  gudnygy@gardaskoli.is

Landslaget for norskundervisning
Siv Sørås Valand, siv@norskundervisning.no
Jorunn Øveland Nyhus, jorunn@norskundervisning.no
 
Svensklärarföreningen
Nils Larsson,  nils.larsson@isd.su.se
Jenny Edvardsson,  frokenje@gmail.com
 
Svensklärarna i Finland
Katja Hämäläinen,  katja.k.hamalainen@metropolia.fi
Liisa Suomela, liisa.suomela@hanaholmen.fi


Svenska modersmålslärarföreningen i Finland
Anu-Katja Nurmi,  anu-katja.nurmi@turku.fi

 

Redaktörer:

Birgitte Lamb (Dansk Noter, Danmark) bil@herlufsholm.dk

Maria Dahlin (Arena, Finland) maria.sofia.mork@gmail.com

Christoffer Wärn (SMLF, Finland) christoffer.warn@edu.pargas.fi

Liisa Suomela & Katja Hämäläinen (Poppis, Finland) liisa.suomela@hanaholmen.fi og katja.k.hamalainen@metropolia.fi

Jens Raahauge (Dansk, Danmark) jra@dansklf.dk

Jorunn Øveland Nyhus. Redaktør Norsklæreren jorunn@norskundervisning.no

Enikö Arnell-Szurkos (Svenskläraren, Sverige), eniko.arnell.sz@gmail.com

Sigurrós Eiðsdóttir (Skíma, Island) Sigurros.Eidsdottir@rvkskolar.is

Teijasbild1Teijasbild2

Leave a Reply