Nordspråks høstkursus: Lyrik og Lydfortællinger – tilmeldingen er åben!

Den 19-21. september inviterer Nordspråk til høstkursus i København.

Sproget er det smukkeste, vi har fordi vi deler det med hinanden.

På kurset “Lyrik og Lydfortællinger” skal vi udforske, hvad sproget kan gøre, hvad sproget kan bære, og hvad sproget kan skabe. Vi lever i en visuel tid. Vi bliver hele tiden bombarderet med indtryk i vores synsfelt, derfor skal vi lukke øjnene og lytte til sproget.

Vi skal undersøge to genrer, som begge dyrker ordet og sproget til perfektion: Lyrikken med sine få ord og mange tomme pladser, og lydfortællingerne med sine mange ord, der bliver sagt og samtidig forbliver usagte. Det unikke ved begge er, at vi som lyttere bliver nødt til at bruge vores fantasi og indre billeder for at skabe mening.

På kurset kan du få inspiration til hvad og hvordan du kan bruge lyrik og lydfortællinger i din undervisning på en anderledes og moderne måde.

Program
Program for Nordspråks efterårskursus

Handout fra Eva Lilja

Tid og sted
Torsdag den 19. – 21. september
København.
Kurset foregår primært på Campus Carlsberg.

Pris
1500 kr.*

Tilmelding
Høstkursus

*Kurset er inklusiv forplejning i løbet af dagen, samt middag torsdag og fredag aften. 

Vi anbefaler deltagerne at booke overnatning i nærheden af Københavns Hovedbanegård. Det kunne fx være på CABINN City Hotel

Vel mødt!

Ved spørgsmål, skriv til idageertz@gmail.com.

2 Comments

Leave a Reply