Nordisk lyd i biografmørket: Podcast på nabosprog.

Den 26. (DK) og 27. (NO) september inviterer Nordspråk, Københavns Radiobiograf, Dansklærerforeningen og Filt dig og dine elever ind i biografmørket for at lytte til podcasts på nabosprog sammen.

Den sproglige og kulturelle samhørighed vi har med vores nordiske naboer vil være udgangspunktet for mødet med lydfortællingerne i mørket.

Til arrangementet bliver der udviklet et undervisningsforløb specielt til formålet, som eleverne i begge lande bruger i forberedelsen og efterarbejdet med podcastne. Forløbet går i dybden med podcast, som genre og indeholder både lytning, analyse og produktion. Undervisningsforløbet vil blive sendt i begyndelsen af september til alle deltagere og har en varighed på omkring 4-5 lektioner.

Arrangementet foregår den 26. September i København, Danmark og den 27. September i Larvik, Norge.

Tidspunkt
DK: Onsdag den 26. september kl. 10-11
NO: Torsdag den 27.september kl. 12-13.

Sted
DK: Empire Bio, Guldbergsgade 29F, 2200 København
Tilmelding: Arrangmentet er UDSOLGT
http://www.tilmeld.dk/F1845

Sted
NO: Bølgen Kulturhus, Larvik kulturhus Bølgen KF, Sanden 2, 3264 Larvik
Tilmelding: Arrangementet er UDSOLGT.
http://www.tilmeld.dk/F1846

Sidste tilmelding: 3. September 2018
Pris: GRATIS

Målgruppe:
De ældste elever i grundskolen.

Tilmeld dig og dine elever via linket og hold øje med nordsprak.com for flere informationer og facebook.

Spørgsmål angående arrangementet skal sendes til igj@dansklf.dk eller annesofie.kluge@gmail.com

IMG_6311
Invitation til arrangementet i Danmark.

 

Leave a Reply